Cailleach

Bohyně Cailleach je spojená zejména se skotským a irským folklórem a je ztělesněním temné bohyně v podobě stařeny. Bývá popisována jako stará žena s modrou kůží, třetím okem a dlouhými bílými vlasy vlajícími ve větru.

Její jméno se mění v závislosti na kraji a regionu, ve kterém se objevuje. Můžeme se s ní setkat jako s Cailleach Bheur (Skotsko), Cailleach Beare (Irsko) či Caillagh ny Gueshag (Ostrov Man). Samotné slovo cailleach znamená “zahalená” nebo “pod kápí”.
Její původ není úplně jasný a zdá se, že kořeny jejího kultu spadají ještě do dob před osídlením britských ostrovů Kelty.

Cailleach řídí tmavou polovinu roku, zatímco její mladý protějšek Brigid je vládkyní letních měsíců a světlé části roku. Některé starší mýty ale popisují Cailleach jako stařenu, jež s postupem roku od Samhainu mládne až se nakonec stává mladou pannou. V každém případě lze vidět, že tato prastará bohyně je silně spjata s cyklem kola toku a proměnou přírody, která v sobě zahrnuje smrt i znovuzrození a obnovu.
Přesto, že je často popisována jako bohyně – ničitelka, obzvláště ve své podobě nositelky bouře a vichru, je také známá svou schopností vytvářet nový život. Je tvůrkyní krajiny a silou, která vrásní kopce a údolí, zalévá horská údolí jezery

Přináší zimu, nikoliv však jako dobu temnoty a strachu, ale coby čas odpočinku a regenerace. Chrání divoká zvířata a nejsilněji je spojena s jelenem a vlkem.

Mezi její posvátné stromy patří cesmína a také hlodáš, který kvete i v chladných zimních měsících.
Spojení s Cailleach pro nás může být napojením se na samotný koloběh života. I my sami žijeme v cyklech. Někdy jsme plni sil, naše energie stoupá k vrcholu a je plodná a životadárná. Ale i v našich životech přichází čas, kdy se potřebujeme stáhnout do ústraní, zvolnit, zpomalit a dovolit světu, aby se chvíli točil bez naší účasti.

Cailleach nám ukazuje, že každá zima s sebou nese naději na nové jarní paprsky. Musíme se naučit vytrvat a využít temnotu (kolem nás i uvnitř nás samých) co nejvíce produktivně, abychom se pak, po vzoru této bohyně, mohli znovu narodit v naší „mladší“ a plodné podobě.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Související

Karta MěsícKarta Měsíc

Se symbolikou Měsíce jsme se ve Velké Arkáně už několikrát setkali. Jenže zatímco například na kartě Velekněžky nebo Vozu nám ukazuje moc a sílu našeho podvědomí, na samotné kartě Měsíce

NarcisNarcis

Ačkoli je NARCIS jarní rostlinou, nějak se mi dostal do seznamu až nyní. To ale vůbec nevadí, studium rostlin je nekonečná práce, tak pojďme na to. Rod narcisů ( Narcissus,

HekatéHekaté

Hekaté je další z božstev, která jsou spojená s magií. Její kult pochází pravděpodobně z maloasijské Kárie, později byla uctívána ve starověkém Řecku. Je známá jako bohyně křižovatky a čarodějnictví.