Divizna

Noční magická pochodeň, to je divizna (Verbascum densiflorum, angl. Mullein). Je známa pod lidovými jmény pastevcova hůl, pochodeň, nebeský oheň, zaječí vous, hřbitovní prach nebo třeba svatopetrská hůl.
Jasně žluté květy zkrášlují prašné okraje cest, ale také zahrady.

V lidovém folklóru se divizna využívala nejen jako léčivá bylina, ale také jako svíčka. Vrchní část s květy se namáčela do loje (později třeba do včelího vosku), až vytvořila svíci. Přestože dnes ezotrendy takovou svíci berou jako ryze čarodějnickou, v minulosti tomu bylo přesně naopak. Tyto svíce sloužily jako ochrana právě proti čarodějnicím.

Divizna je tedy především bylinou ochrannou.
Slouží ale také jako bylina zajišťující početí. V tomto případě se využívá listů divizny. Ty buď nosíme u sebe nebo vkládáme do bot, kde mají působit pro úpravu menstruace.

V lidovém léčitelství má divizna široké uplatnění, a to především na potíže plicní a průduškové. Uvařené listy divizny se přikládají jako obklad na hrudník nebo se usušené kouří.
Květy se pak přidávají zejména do směsí pro dobrý a hluboký spánek.

Význam měla kdysi divizna i při léčbě hemoroidů. Zde se prosušené listy zapálily a dotyčný si sedl nad tento kouř – samozřejmě od pasu dolů nahý.

Odvarem z celé rostliny se pomazávají modřiny, vnější záněty a rány.
Jak jsme si uvedli výše, divizna je rostlinou ochrany a světla. Je majákem v divočině. Může vám být světlem při cestách za živý plot.

Při trhání a zpracování divizny se ale dívejte kolem sebe, neničte jedinou diviznu v okolí. U nás je divizna výjimkou, proto ji ve své praxi cíleně nevyužívám.

Z květů si můžete připravit olej, který se aplikuje na oblast třetího oka. Přináší odpočinek, zklidnění a zahání temné sny i stavy úzkosti a smutku. Olej vytvoříte klasickým způsobem, tedy zalijete květy kvalitním olejem, necháte na Slunci louhovat týden či dva, přecedíte a uchováváte v temnu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Související

BřízaBříza

Tento strom (Betula spp, angl. Birch) patří mezi symboly jara – stejně jako řada dalších.Bříza bývá nazvána jarní Matkou lesa. Jakkoli se zdá bříza éterická, plná života, jemná a láskyplná,