Dub

Král lesa (rod Quercus, angl Oak tree) je klenotem v našich krajinách. Se svou dlouhověkostí patří mezi významné stromy a právem mu náleží výše uvedený titul. V mnoha kulturách hraje dub zásadní roli.
K prastarým dubům se stahují přírodní duchové a mnohá moudrost může být ve společnosti dubu odhalena. Jen musíme umět naslouchat.

Dub je pro vnímavé lidi stromem ochrany a bezpečí. Dodává sílu a energii.
V lidové magii je dub výrazným prvkem. Funguje jako výborný přenašeč u nemocí a větších fyzických obtíží. V těchto případech se nemocnému vezme pramínek vlasů, který se následně připevní k silnému dubu. Dub vtáhne nemoc do sebe a poté do země. Velmi vhodné a žádoucí je najít pro tento rituál dub na křižovatce cest.

Voda, která zůstává v dutinách dubu se používá jako zevní lék na mnoho neduhů. Ráno za rozbřesku po májové noci můžete setřást rosu z dubových listů a nanést ji jako tonikum na obličej i tělo. Dodá vám krásu a lehkost.

Žalud zavěšený na krku dítěte plní ochrannou funkci před úrazy a nemocemi.
S finanční jistotou vám může napomoci žalud zasazený za noci temného Měsíce.
V lidovém léčitelství má dub své nezastupitelné místo. Odvar z kůry zastavuje vnitřní krvácení, využijeme jej také na ekzémy, spáleniny a zevně např. na hemeroidy.

V nálevu napomáhá odstranit chrapot, bolest v krku, kašel i lehké vaginální infekce.
Co se magického využití týče, i tam má, věřím, mnoho z vás své zkušenosti. S dubem můžeme pracovat od časného jara do hluboké zimy. Nejvíce energie má však v období podletí, léta a polétí. Neměli bychom zapomenout na sklizeň listů o svatojánské noci a na sklizeň žaludů v době raného podzimu.
Dub je syymbolem starověké moudrosti a světů, které již dávno zanikly.

Pokud se chcete dozvědět to, co je jiným zapovězeno, využijte čas kolem letního slunovratu a svatojánské noci.

Vydejte se ke starému dubu, který je obtěžkán událostmi uplynulých časů.
Posaďte se k jeho kmeni, opřete se o jeho silnou kůru a pokuste se spojit s duchy, kteří obývají tento strom.

Myslete na to, že mnohé vám nemusí dávat okamžitě jasný smysl.
Pamatujte ale na dvě věci – nechoďte k dubům v noci a pro tento rituál u sebe nemějte nic kovového.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Související

Karta SlunceKarta Slunce

Slunce je jednou z nejradostnějších a zároveň nejjednodušších tarotových karet. Možná proto, že skutečná radost je v zásadně jednoduchá, nekomplikovaná a jednoznačná, tak jako karta Slunce. Těžká práce (zeď) je