Freyja je první, koho si představíme v seriálu o bozích, bohyních a božstvech (a práci s nimi).
Její jméno znamená paní.
Freyja sice byla vdaná za boha Óda, ten však zmizel, a přestože po něm jeho žena teskní, dokonce natolik, že pláče zlaté slzy, nebrání jí to navazovat sexuální vztahy jinde. Když Loki Freyju nařkne z toho, že spala se všemi bohy v síni, ani její otec Njord to nemůže popřít, namítne pouze, že žena má právo si vedle manžela najít i milence.
Freyja úžasně mnohovrstevná. Ačkoliv ji mnoho lidí vnímá pouze jako bohyni lásky, sexuality a plodnosti, je také bohyní války (je jedinou bohyní severského panteonu, která má vlastní armádu) a hlavně ovládá magii zvanou seiðr (velmi zjednodušeně se dá říci, že se jedná o formu předkřesťanského evropského šamanismu).
Jezdí ve voze taženém dvěma kočkami (nebo možná menšími kočkovitými šelmami, snad rysy). My, kteří máme kočky, víme, jak obtížné je přimět je ke spolupráci, je tedy zřejmé, že Freyja disponuje nesmírnou magickou mocí
Někdy jezdí Freyja na kanci zvaném Hildisvíni (Bitevní kanec). Má sokolí roucho, které jí propůjčuje možnost měnit podobu a létat (zde opět vidíme odkaz na šamanismus – mnoho šamanů používá spojení s ptáky a symboliku ptačího peří k tomu, aby mohli putovat po světech mimo naši fyzickou realitu). Dalšími zvířaty, které se k Freyje pojí, jsou koza, klisna a malí lesní ptáčci, zejména vlaštovka a kukačka. Motýlům se často říkalo „Freyjiny slepice“ a jméno beruška (v angličtině ladybird či ladybug) s ní může tyto brouky také spojovat.
Jejím největším pokladem je náhrdelník Brísingamen, za nějž strávila noc se čtyřmi dvargy (trpaslíky), kteří ho vyrobili. Jejími barvami jsou zlatá a temně rudá.
Nejoblíbenějším titulem Freyji je Vanadis, dísa Vanů. Mez její přídomky patří též jména Sýr (prasnice), Gefn (Dárkyně) a Horn (Len). Její dcery se jmenují Hnoss a Gersemi (obojí znamená Poklad).
Podobně jako jejího bratra – dvojče Freyje ji vzýváme pro produktivitu všeho druhu, která za starých časů zahrnovala většinou plodnost nebo úrodnost. Pokud ji tedy žádáme o produktivitu, je moudré velmi specificky pojmenovat, co potřebujeme, abychom se místo kreativního nápadu nedočkali třeba nečekaného těhotenství
Freyja je bohyní, do které se dá snadno zamilovat, nebo alespoň s ní při spirituální praxi navázat velmi intenzivní vztah. Její energie je láskyplná, hřejivá a radostná, ale neváhá vás posouvat do situací, o kterých jste si mysleli, že jsou daleko za vašimi hranicemi. Dovede otřást vaší komfortní zónou, ale nikdy proto, aby zadupala vaše sebevědomí do země – naopak, aby změnila váš pohled na sebe samé a naučila vás, jak sebe milovat a akceptovat sebe samé.
Zasvětit svoji spirituální praxi Freyje znamená zasvětit ji lásce, potěšení z toho, co život nabízí, ale také hlubokému pochopení toho, co je pod povrchem „běžných“ věcí.
Ačkoliv tradičními obětinami pro tuto zářivou, zlatou a bohatství milující bohyni, mohou být věci, které má ráda – jantar, zlato, med a pokrmy z medu, sladkosti či vepřové, je mnoho, z mého pohledu, zajímavějších a hodnotnějších darů, které jí můžeme nabídnout výměnou za její pomoc a podporu.
Jako vždy (což platí obecně, chceme-li někoho chceme obdarovat) je však nejlepší zeptat se jí samé, co by si přála, ale z mojí zkušenosti nic nezkazíte, pokud nabídnete svoje prožitky a emoce, ideálně ty, které jsou spojené s láskou, erotikou či sexualitou. Ostatně, pokud chcete do své praxe zařadit sexuální magii, není nikdo vhodnější, na koho se obrátit, než právě Freyja
Pokud nevíte, kde začít a co nabídnout, můžete Freyje napsat báseň či povídku, (nejlépe erotického rázu), nakreslit obraz, složit píseň…. nebo obecně udělat cokoliv, co svět alespoň na chvíli učiní krásnějším.
Freyja nás mimo jiné učí zdravé sebelásce a vnímání vlastní krásy. Pokud jsou právě tohle dovednosti, jež vám v životě chybí, využijte pátek ‘Freyjin den) k rozhovoru s touto nádhernou bohyní a pozvěte ji, se všemi jejími nespočetnými dary plodnosti a kreativity, do svého života.