Dnes se podíváme na rostlinu, kterou v přírodě velmi snadno přehlédneme.
Jde o lopuch (Arctium lappa, ang. Burdock).
Všichni tuto bylinu známe z dětství, kdy se nám její hnědé kuličky nalepovaly na oblečení.
Lopuch je jako bylina využíván v léčitelství už mnohá staletí. Jako takový nemá typicky rituální využití, ale často a spolehlivě funguje jako talisman či amulet. To se týká zejména hnědých kuliček. Jejich lepivé vlastnosti fungují v rámci magie připoutání – a to čehokoli, co se vám zamane.
Kolem letního slunovratu se sbírají celé lopuchy, které se následně věší kolem dveří. Chrání před vstupem negativních sil, ale také před úderem blesku.
V některých tradicích se využívá svatojánské noci k vykopání tzv. “černého kamene” z pod kořene lopuchu. Většinou jde o tmavě zbarvenou hlínu s tlejícími zbytky kořene. Ve váčku se pak tento kus zeminy nosí pro ochranu celý následující rok. Vykopat se však musí pouze v poledne předcházejícímu svatojánské noci nebo přímo o svatojánské půlnoci.
V lidovém léčitelství je lopuch využíván jako lék na revmatismus (listy, květy, semena) a je znám jako čistič krve. K pročištění krve se používají kořeny.
Ve středověku se kořeny naložené v cukru využívali v léčbě dny. Naopak uvařené a oloupané kořeny byly prý silným afrodiziakem.
Ze semen se vaří silný odvar napomáhající proti bolestem močového měchýře a ledvin.
Čerstvé listy fungují jako příjemné obklady na otoky, pohmožděniny, popáleniny a drobné ranky.
Své využití má dnes lopuch i v péči o vlasy a vlasovou pokožku.
Lopuch
