Lopuch

Dnes se podíváme na rostlinu, kterou v přírodě velmi snadno přehlédneme.
Jde o lopuch (Arctium lappa, ang. Burdock).
Všichni tuto bylinu známe z dětství, kdy se nám její hnědé kuličky nalepovaly na oblečení.
Lopuch je jako bylina využíván v léčitelství už mnohá staletí. Jako takový nemá typicky rituální využití, ale často a spolehlivě funguje jako talisman či amulet. To se týká zejména hnědých kuliček. Jejich lepivé vlastnosti fungují v rámci magie připoutání – a to čehokoli, co se vám zamane.
Kolem letního slunovratu se sbírají celé lopuchy, které se následně věší kolem dveří. Chrání před vstupem negativních sil, ale také před úderem blesku.
V některých tradicích se využívá svatojánské noci k vykopání tzv. “černého kamene” z pod kořene lopuchu. Většinou jde o tmavě zbarvenou hlínu s tlejícími zbytky kořene. Ve váčku se pak tento kus zeminy nosí pro ochranu celý následující rok. Vykopat se však musí pouze v poledne předcházejícímu svatojánské noci nebo přímo o svatojánské půlnoci.
V lidovém léčitelství je lopuch využíván jako lék na revmatismus (listy, květy, semena) a je znám jako čistič krve. K pročištění krve se používají kořeny.
Ve středověku se kořeny naložené v cukru využívali v léčbě dny. Naopak uvařené a oloupané kořeny byly prý silným afrodiziakem.
Ze semen se vaří silný odvar napomáhající proti bolestem močového měchýře a ledvin.
Čerstvé listy fungují jako příjemné obklady na otoky, pohmožděniny, popáleniny a drobné ranky.
Své využití má dnes lopuch i v péči o vlasy a vlasovou pokožku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Související

Rohatý bůhRohatý bůh

Každý praktikující byl měl postupně získávat přístup k tajemným a neuchopitelným silám skrze kontakt se starými duchy. Tedy dostat se do vzájemného a hlubokého kontaktu s entitami pradávnými a mocnými.Mimo

RůženínRůženín

Růženín je kámen bezpodmínečné lásky, který působí zejména na naše srdce, a to jak na úrovni fyzické, tak emoční a mentální. Je ideálním kamenem pro ty, kteří chtějí do svého

JasanJasan

Tento strom (rod Fraxinus, angl. Ash tree) je znám léčivými a ochrannými kouzly. Hůlky, amulety, kousky dřeva…to vše lze využít. Strom přinášející život a ochranu. Strom, který je znám jako