Hathor

Hathor je egyptská bohyně spojená s krásou, láskou, tancem či hudbou. Zároveň je i ochránkyní zemřelých, které probouzela a vítala v podsvětí.

Její jméno doslova znamená „Palác Hóra“ nebo „Dům Hóra“. V hieroglyfech se zapisuje jako čtverec se sokolem (znakem pro Hóra) a uvnitř, v pravém horním rohu je znak čtverce zopakován. Znak čtverce znamená nejen dům, ale také mateřské lůno. Vzhledem ke zdvojení znaku v jejím jménu bývá považována za Hórovu matku (spolu s Eset/ Isis). V některých textech a mýtech je však pokládána za Hórovu manželku.

Hathor byla patrně nejvýznamnější egyptskou bohyní. Její kult pochází z dob úsvitu Egypta a sahá patrně až k faraonovi Štírovi, kdy její uctívání navázalo na původní lokální kulty mateřských ochranných bohyní.
Hathor v sobě slučuje mnoho funkcí, které se přidávaly postupně s tím, jak časem splývala s některými menšími, ale i významnějšími ženskými bohyněmi (například Isis, Bastet, Sachmet a dalšími).

Byla Nebeskou bohyní, kdy se v podobě Velké nebeské krávy klenula rozkročená nad zemí. Její mléko dalo vzniknout mléčné dráze. Jak už bylo zmíněno, byla spojena s láskou, ale také s plodností. Provázela ženy v těhotenství a při porodu, stejně tak jako při výchově dětí.

Jako Paní západu či Paní západních pohoří byla i ochránkyní držav mimo vlastní území Egypta. Protože západ symbolizoval rovněž smrt, hrála důležitou úlohu i v pohřebních rituálech. Jednou z jejích úloh bylo vítat zemřelé u Bran Západu s chlebem a pivem.

Je spojená se smrtí i zrozením. V Knize Mrtvých je Hathor popisována jako sedm mladých žen, které určují osud narozeného dítěte.

Zobrazována bývá nejčastěji jako žena s rohy nebeské krávy se slunečním kotoučem uprostřed nebo jako kráva. Méně časté je zobrazení s ženským tělem a kravskou hlavou.
Jejími symboly jsou krávy, santalové dřevo, růžové kadidlo a zrcadlo, protože leštěné zrcadlo připomíná tvar slunečního disku, tedy symbolu, který představuje Hathor.

Její oblíbený hudební nástroj, sistrum (druh chrastítka), prý zaháněl zlo, kdekoli se na něj hrálo.
Coby bohyni spojenou s radostí a konzumací alkoholu ji lze uctít kvalitním pivem či vínem, spojit se sní lze ale i při tanci, oslavách, skrze zdobení těla a potěšení z vlastní krásy a přitažlivosti.
Nápomocná může být i u sexuálních rituálů, kouzel plodnosti nebo při hledání lásky (sexuální i romantické).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Související

Karta VěžKarta Věž

Tam, kde nám Smrt ukázala, že změna může být náročná, Věž přichází dokázat, že změna umí být nejen těžká, ale umí se projevit i ve své brutální a nemilosrdné podobě.

Karta Eso HolíKarta Eso Holí

ESO HOLÍ Eso holí zosobňuje ryzí podstatu elementu ohně (tedy živlu příslušejícího holím). Jako každé eso je zvěstovatelem něčeho nového, ať už je to nový impulz, myšlenka či akce. Esa