Hathor je egyptská bohyně spojená s krásou, láskou, tancem či hudbou. Zároveň je i ochránkyní zemřelých, které probouzela a vítala v podsvětí.
Její jméno doslova znamená „Palác Hóra“ nebo „Dům Hóra“. V hieroglyfech se zapisuje jako čtverec se sokolem (znakem pro Hóra) a uvnitř, v pravém horním rohu je znak čtverce zopakován. Znak čtverce znamená nejen dům, ale také mateřské lůno. Vzhledem ke zdvojení znaku v jejím jménu bývá považována za Hórovu matku (spolu s Eset/ Isis). V některých textech a mýtech je však pokládána za Hórovu manželku.
Hathor byla patrně nejvýznamnější egyptskou bohyní. Její kult pochází z dob úsvitu Egypta a sahá patrně až k faraonovi Štírovi, kdy její uctívání navázalo na původní lokální kulty mateřských ochranných bohyní.
Hathor v sobě slučuje mnoho funkcí, které se přidávaly postupně s tím, jak časem splývala s některými menšími, ale i významnějšími ženskými bohyněmi (například Isis, Bastet, Sachmet a dalšími).
Byla Nebeskou bohyní, kdy se v podobě Velké nebeské krávy klenula rozkročená nad zemí. Její mléko dalo vzniknout mléčné dráze. Jak už bylo zmíněno, byla spojena s láskou, ale také s plodností. Provázela ženy v těhotenství a při porodu, stejně tak jako při výchově dětí.
Jako Paní západu či Paní západních pohoří byla i ochránkyní držav mimo vlastní území Egypta. Protože západ symbolizoval rovněž smrt, hrála důležitou úlohu i v pohřebních rituálech. Jednou z jejích úloh bylo vítat zemřelé u Bran Západu s chlebem a pivem.
Je spojená se smrtí i zrozením. V Knize Mrtvých je Hathor popisována jako sedm mladých žen, které určují osud narozeného dítěte.
Zobrazována bývá nejčastěji jako žena s rohy nebeské krávy se slunečním kotoučem uprostřed nebo jako kráva. Méně časté je zobrazení s ženským tělem a kravskou hlavou.
Jejími symboly jsou krávy, santalové dřevo, růžové kadidlo a zrcadlo, protože leštěné zrcadlo připomíná tvar slunečního disku, tedy symbolu, který představuje Hathor.
Její oblíbený hudební nástroj, sistrum (druh chrastítka), prý zaháněl zlo, kdekoli se na něj hrálo.
Coby bohyni spojenou s radostí a konzumací alkoholu ji lze uctít kvalitním pivem či vínem, spojit se sní lze ale i při tanci, oslavách, skrze zdobení těla a potěšení z vlastní krásy a přitažlivosti.
Nápomocná může být i u sexuálních rituálů, kouzel plodnosti nebo při hledání lásky (sexuální i romantické).