Hloh obecný

Mezi další milované keře či stromy patří hloh.
Hloh obecný (Crataegus laevigata, angl. Hawthorn) najdeme také pod lidovými názvy hložek, pluháč, bohyně nebo loch.

K využití máme květy, listy, plody a dokonce i dřevo. Pozor ovšem na dlouhé trny.
Obecně se často hloh považuje za rostlinu přitahující neštěstí a větvičky s květy by se nikdy neměly nosit do domu. Jedinou výjimku tvoří 1. máj. Kdykoli jindy se pak květy spojují se smrtí a jejich vůně přivolává pohromu v domě.

Je také, podobně jako bez, stromem či keřem čarodějnic. Podle pověstí se každá čarodějnice dokáže v tento keř přeměnit.

Je považován za vchod do jiných světů, sama Rohatá Bohyně nad ním drží svoji ochrannou ruku a jednat by se s ním mělo opatrně a s velkou úctou. Říká se, že hloh je symbolem této Bohyně ve všech jejích podobách.

Je velmi často spojován s nadpřirozenými bytostmi, zejména pokud roste osamoceně někde na pahorku či u pramene potoka. Říká se, že pokud u sebe někde roste hloh, jasan a dub, stává se toto místo oblíbeným prostorem lidí, kteří pronikli za oponu smrti.

Hůlky vyrobené ze dřeva hlohu mají obrovskou moc.
Podle tradic byste se taky měli od tohoto stromu držet dál o filipojakubské noci (30. dubna), kdy je opona mezi světy velmi tenká – stejně jako v období kolem svátku všech svatých, resp. předzimy.
Přesto byly ale větve hlohu využívány jako falický symbol plodnosti právě o májové noci (resp. pohanský svátek Beltane).

Hloh je magickým dotekem jara, které dává život všemu kolem.
Zničení tohoto keře mělo za následek úmrtí dobytka nebo lidí.

Podle pověstí se tomuto stromu/keři vyhýbají i blesky, které do něj nikdy neuhodí.
Jeho plody se pálí jako kadidlo, když potřebujeme povzbudit a tzv. vrátit zpět do života. Přináší sílu a pomáhá bojovat proti nepřízni osudu. Odvarem z bobulí hlohu můžeme být posvěcen celý dům – zabezpečí to nejen ochranu obydlí, ale také ochranu všech, kteří v tomto domě přebývají.
Trny se velmi často využívají v magii obranné, ochranné i útočné. O tom si ale více povíme v připravovaném kurzu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Související

KávaKáva

Někteří považují kávu za bylinu Země a začleňují ji do rituálů vážících se k tomuto elementu.Jeho vůně nese kořeněnou zemitost, ale přes to všechno jde o bylinu spojenou s Marsem.