Přestože mezi čarodějkami najdeme množství žen v reprodukčním věku, informací o tom, jak se svou magickou praxí naložit během požehnaného stavu, je k dispozici minimum. A pokud už nějaké texty na internetu vykouknou, většinou varují před čímkoliv náročnějším, než je nějaké to zapálení svíčky nebo utření prachu na oltáři.
Univerzální návod na to, co je a není vhodné či prospěšné během devíti měsíců očekávání, samozřejmě neexistuje. Všechny jsme jiné a liší se i naše magická praxe. Proto můžeme vycházet jen z našich vlastních zkušeností a podělit se o svůj pohled na věc.
V první řadě je potřeba si připomenout, že těhotenství (pokud se neobjeví nějaká nepravidelnost nebo patologie) není nemoc. Je to jiný stav, kdy nejen naše těla, ale i emoce a mysl, fungují dost odlišně než jindy, ale je to stav úplně fyziologický a normální. Účelem tedy není vyhýbat se všemu, co jsme dělaly před otěhotněním, ale jen si to vhodně přizpůsobit, aby to odpovídalo našim současným možnostem a schopnostem.
Dalo by se říci, že s magií v těhotenství je to dost podobné jako se sportem v těhotenství. Platí zde podobná pravidla a bezpečnostní opatření. Stejně jako vám nikdo nedoporučí začínat v těhotenství s náročnou pohybovou aktivitou, pokud jste nikdy nesportovaly nebo vaším největším sportovním výkonem bylo obejít si volným krokem park, asi nedává úplně smysl vrhat se v těhotenství z úrovně, kdy si občas uděláte nějaké malé kouzlíčko do velkých magických akcí. A stejně tak jako těhotenství není tím nejvhodnějším životním období kdy bez předchozích zkušeností rozjet kulturistickou kariéru, tak v magii asi není úplně nejlepší nápad začít pracovat s entitami nebo se vrhnout na dráhu nekromanta.
Nicméně, i mezi těhotnými ženami najdete ty, které až do porodu jezdily na kole, běhaly dlouhé tratě nebo dokonce zvedaly těžké váhy. Obvykle to byly ty, které měly s podobnými druhy pohybu dlouholeté zkušenosti a dobře znaly svoje tělo a jeho limity. Pokud tedy už magii praktikujete a jste si jisté v tom, co děláte, není vůbec potřeba dávat si pauzu jen proto, že se ve vás zabydlil nový život. Určitě je rozumné být vnímavější k signálům, které k vám vysílá tělo i intuice, nejít na sílu, neignorovat únavu nebo velký stres, ale jestliže jste už zkušená čarodějka, tak sama nejlépe poznáte, kdy brzdit.
Když už je řeč o stresu, tak právě stres bývá jedním z častých argumentů, proč magii v těhotenství nedělat nebo výrazně omezit. A jakkoli lze jen souhlasit, že stres neprospívá ani mamince, ani miminku v bříšku, tak je taky třeba jedním dechem dodat, že se ze stresu někdy dělá větší strašák, než ve skutečnosti je.
Máme idealizovanou a romantizovanou představu těhotné ženy, která stráví devět měsíců hladíce si bříško, zatímco s něžným úsměvem na klidné tváři zářící vnitřní harmonií, pozoruje mraky plující na obloze.
Nic proti, ale pokud nečekáte první miminko a nemáte možnost se na celou dobu těhotenství odstěhovat do hotelového resortu s all inclusive, tak se stresu asi nevyhnete. Práce, povinnosti doma, starší děti, vyšetření u gynekologa, čekání na výsledky, nervozita z toho, jak proběhne porod a jak to všechno zvládnete potom, to všechno je stres. V normálním životě se mu nedá vyhnout a pokud máte pocity viny pokaždé, když jste ve stresu, protože máte strach, že vaše miminko z toho bude mít trauma, tak je to… opět stres. A navíc úplně zbytečný. Někdy se stresu vyhnout nedá. Někdy prožíváme silné pocity, které nemůžeme (a neměly bychom) potlačit.
Pokud ale míra stresu nepřekračuje běžnou hranici, nic tak hrozného se neděje. A navíc můžeme s miminkem komunikovat, mluvit na něj a vysvětlit mu, že máma v tuhle chvíli něco řeší, ale jeho se to netýká, je v bezpečí a jsme tu pořád pro něj.
Na druhou stranu, z osobní zkušenosti můžeme potvrdit, že jsou miminka, která magii milují a při jejím provádění projevují buď nadšení nebo jsou vyzenovaná jak buddhistický mnich po třiceti letech meditace (v závislosti na magickou praxi, kterou s vámi absolvují).
Určitě ale mohou být děti, které na magii reagují rozrušením nebo dávají mamince všemi možnými prostředky najevo, že se jim její praxe nelíbí.
Znovu se tedy vracíme k tomu, že v těhotenství jsme prostě každá jiná. Některá vůbec nezažije ranní nevolnosti a jiná objímá WC mísu skoro až do porodu. Jsou ženy, co až do devátého měsíce vypadají jako modelky z katalogu, i takové, kterým se bříško vykulí hned potom, co najdou dvě čárky na testu. Některé se těhotenstvím prozáří, jiné ho protrpí. Žádná zkušenost není obecně platnou pravdou, a proto bychom víc než kdy jindy během očekávání měly respektovat svoje aktuální možnosti a kapacitu.
Jedinou radou platnou pro všechny nastávající maminky, je věnovat zvýšenou pozornost tomu, co přichází do kontaktu s vaší kůží sliznicemi a samozřejmě i žaludkem. Ne všechny byliny, esenciální oleje či potraviny jsou v těhotenství bezpečné, a tak pečlivě čtěte návody a složení, a pokud si nebudete naším jistá, raději to vynechte. Většina že má v těhotenství citlivější čich, a tak se může stát, že vám některé vůně, které jste dříve milovala, začnou připadat nepříjemné nebo vás dráždit. Naučte se to, co vám nedělá dobře, nebo je potenciálně rizikové, nahrazovat bezpečnějšími alternativami.
A hlavně se řiďte vlastními pocity. Naše předkyně, které se věnovaly bylinkám, věštění a čarodějnictví, byly povětšinou taky mámy. A poměrně značnou část života trávily těhotné nebo kojící. Těhotenství je sice nádherné a speciální období, ale patří k životu a je normální součástí ženského života.
Nebojte se tedy během svého těhotenství žít a nebojte se ani praktikovat. Vnímejte svoje pocity a vnímejte, jak se cítí děťátko. Tyto signály vám během tohoto vzrušujícího (a náročného) období budou mnohem lepším průvodcem než ten sebelepší článek, včetně toho, který jste si právě přečetli😊
Budeme rádi, když se podělíte o vlastní zkušenosti s praktikováním magie v těhotenství. Podělte se do komentářů a dejte nám vědět, zda byste ocenily konkrétní praktické tipy, jak magii využít v době od početí do šestinedělí 😊