Kolo roku jako sezony

Pomalu se blíží první letošní svátek Kola roku, kterým je je Imbolc. Tento svátek prodlužujícího se světla, který přichází uprostřed zimy, je symbolem naděje, že slunce zrozené o slunovratu zesílilo natolik, aby brzy přivábilo oblevu a s ní i opětovný růst rostlin.

Kolo roku v jeho nejznámnější, osmisvátkové podobě, známe asi všichni. Je třeba si ale vždy připomenout, že je to moderní konstrukce postavená na starších tradicích. A stejně jako všechny teorie, systémy a procesy, i tento je jen tak dobrý, jak dobře s ním budeme zacházet.

Smyslem pravidelného rozvrstvení svátků a jejich přesných datumů konání je pravidelnost praxe a také možnost jednoduše si naplánovat rituály ve skupinách. Vždy musíme mít na mysli, že Kolo roku vzniklo v prostředí skupinové wiccanské praxe. Důležité je i místo jeho vzniku, tedy mírnější klima západní Evropy, které zcela přirozeně nebude odpovídat podnebí v jiných částech světa. Počasí je dokonce tak drzé, že nebude každý rok stejné a krom poměrně jasných podnebních odlišností různých oblastí, bychom měli počítat i se změnami sezonními.

Co tedy dělat, pokud nám Kolo z nějakého důvodu nevyhovuje? Ať celkově nebo momentálně? Upravit si ho! To přece není žádný problém.

Nikdo nepočítáme s tím, že na 21. prosince pokaždé nasněží, protože je to astronomický začátek zimy. A stejně bychom měli přistupovat i k svátkům a času a způsobu jejich oslavy.

Z hlediska vlastní praxe je dobré věnovat pozornost sezónnosti a proměnám přírody v našem nejbližším okolí. Magie a čarodějnictví bývá výrazně lokální a velmi osobní. Nebo by alespoň mělo být. Naše praxe vychází z nás samotných, našich názorů, zkušeností, přístupů, silných a slabých stránek a zájmů. Stejně tak vychází z prostředí ve kterém žijeme, až je jím město nebo samota u lesa, slunný evropský jih či chladný skandinávský sever.

Témata, která nás oslovují jeden rok budou možná další rok již pasé stejně, jako loňské sněhy. Možná ale vytanou témata nová, která budou z témat různých svátků zářit o to více.

Nechte se proto vést jak svými znalostmi, symbolikou a tradicí, tak sebou samými a sezonností.

Slavíte podle kalendáře, nebo spíš podle pocitu a situace?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Související

ŠťovíkŠťovík

Po lopuchu mám pro vás připravenou další přehlíženou bylinu – a tou je šťovík (Rumex obtusifolius, angl. Dock).Jde o jednu z nejběžnějších rostlin, ale v mnohých směrech také jednu z