MAGICKÉ BYLINY: HADÍ KOŘEN VĚTŠÍ

Jinak také hadovec, užovník, hadovka, turan.
Hadí kořen větší je vytrvalá rostlina a dorůstá do výšky až 60 cm. Roste na všech vlhkých půdách, ve stínu i na slunci. Obvykle se vyskytuje na vlhkých loukách a na březích potoků a řek. Listy jsou široké, podlouhle vejčité. Oddenek je černohnědý, zprohýbaný, s červenou dužinou. Husté klasy růžových květů rozkvétají od června do září.

Listy sbíráme v létě, květy můžeme sbírat kdykoliv. Lodyha se sbírá během září až října,
Hadí kořen byl ve středověku běžně pěstovanou bylinou, a to jak pro kuchyni, tak pro léčebné účely. Kdysi se také věřilo, že nálev z hadího kořene odhání strašidla. Oddenky této rostliny obsahují velké množství škrobu a mají svíravé účinky. Proto se v dobách hladomoru považoval hadí kořen za prostředek, který stáhne vnitřnosti, omezí požadované množství stravy a utiší hlad. V Rusku a na Sibiři se v době nedostatku potravin přidávaly oddenky do chleba nebo se opékaly. Hadí kořen se tradičně jedl, a ještě stále jí o Velikonocích.

Lidové pověry:
Ženy, které chtěli otěhotnět, by měli stále nosit kousek hadího kořene.
POZOR! Vyhýbejte se plodům, protože jsou jedovaté!!!!
Použití v magii:

Hadí kořen je především mocnou bylinou jarní rovnodennosti, Ostara. Totemové zvíře hadího kořene je had, který vylézá z podsvětí, aby shodil kůži a znovu se zrodil. Proto je had u mnoha národů posvátným zvířetem, symbolem života, smrti a znovuzrození. Představuje celistvost a jeho energie se považuje za energii stvoření, sexuality, reprodukce, duševní energie a nesmrtelnosti.

Při rovnodennosti oslavovali druidové tajemství Hadího vejce neboli Kosmického vejce, sneseného Bohyní a rozpůleného Bohem Slunce. To bylo to pravé původní „Velikonoční vejce“, které bylo později v mystériích nahrazeno vejcem slepičím, obarveným na červeno, aby představovalo Slunce. Vejce bylo univerzálním symbolem života, stvoření a také vzkříšení.

Symbolika hada je komplexní. Může být mužského rodu a falická, nebo rodu ženského a představovat moudrost, která souvisí se silami vody a podsvětí, ze kterých se had vynoří, symbol spojení dvou světů. Hadí kořen symbolizuje život a smrt, spojení hada a slunce na svátek Ostara, kdy je slunce stále déle nad obzorem a kdy již stráví méně času v podsvětí. Proto je svátek Ostara dnem jeho vzkříšení.

Hadí kořen se jako mocná bylina používá k navázání styku s totemy hada a pro cesty do podsvětí. Přidání do kadidla má snížit vibrace stupňů do podsvětí. Odvar z oddenků hadího kořene se používá k pomazání bubínku nebo chřestidla, pomůcek, které znějí jako doprovod na cestě do podsvětí.

Když se tato rostlina objeví v období svátku Ostara, znamená to, že se již zvětšuje síla vycházejícího slunce. Proto se přidává do pokrmů a vína při rituálu čekání na východ slunce. Hadí kořen se dává do kadidel při věštění, zvláště ve směsi s čistým kadidlem.

Recepty:

Odvar z hadího kořene

  • Dejte lžičku oddenku na šálek vody. Přiveďte do varu, odstavte z ohně a nechte 10 minut stát. Pro léčebné účinky pijte 2x denně.
    Tonizující nápoj z hadího kořene
  • 25 dkg rozdrceného oddenku hadího kořene
  • 1 l červeného vína
  • 0,5 l alkoholu (nejméně 45 %, např. vodky)
  • Dejte oddenek do alkoholu a nechte 24 hodin macerovat. Přilijte víno a macerujte další 4 dny. Sceďte a nalijte do lahve.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Související

Zimní slunovratZimní slunovrat

Lidé slavili svátky spojené se Zimním slunovratem již od nepaměti. Oslavy návratu slunečního boha a prodlužujících se dní jsou silnou součástí evropské kulturní tradice, která se do dnešní doby zachovala

BRUTNÁK LÉKAŘSKÝBRUTNÁK LÉKAŘSKÝ

Brutnák je v lidovém léčitelství často nazýván hvězdnicí. Jako rostlina je brutnák poměrně dobře rozeznatelná. Má šťavnaté ochlupené stonky, ochlupené listy a jasné modré květy hvězdicovitého tvaru. Včely brutnák milují.