Jinak také hadovec, užovník, hadovka, turan.
Hadí kořen větší je vytrvalá rostlina a dorůstá do výšky až 60 cm. Roste na všech vlhkých půdách, ve stínu i na slunci. Obvykle se vyskytuje na vlhkých loukách a na březích potoků a řek. Listy jsou široké, podlouhle vejčité. Oddenek je černohnědý, zprohýbaný, s červenou dužinou. Husté klasy růžových květů rozkvétají od června do září.
Listy sbíráme v létě, květy můžeme sbírat kdykoliv. Lodyha se sbírá během září až října,
Hadí kořen byl ve středověku běžně pěstovanou bylinou, a to jak pro kuchyni, tak pro léčebné účely. Kdysi se také věřilo, že nálev z hadího kořene odhání strašidla. Oddenky této rostliny obsahují velké množství škrobu a mají svíravé účinky. Proto se v dobách hladomoru považoval hadí kořen za prostředek, který stáhne vnitřnosti, omezí požadované množství stravy a utiší hlad. V Rusku a na Sibiři se v době nedostatku potravin přidávaly oddenky do chleba nebo se opékaly. Hadí kořen se tradičně jedl, a ještě stále jí o Velikonocích.
Lidové pověry:
Ženy, které chtěli otěhotnět, by měli stále nosit kousek hadího kořene.
POZOR! Vyhýbejte se plodům, protože jsou jedovaté!!!!
Použití v magii:
Hadí kořen je především mocnou bylinou jarní rovnodennosti, Ostara. Totemové zvíře hadího kořene je had, který vylézá z podsvětí, aby shodil kůži a znovu se zrodil. Proto je had u mnoha národů posvátným zvířetem, symbolem života, smrti a znovuzrození. Představuje celistvost a jeho energie se považuje za energii stvoření, sexuality, reprodukce, duševní energie a nesmrtelnosti.
Při rovnodennosti oslavovali druidové tajemství Hadího vejce neboli Kosmického vejce, sneseného Bohyní a rozpůleného Bohem Slunce. To bylo to pravé původní „Velikonoční vejce“, které bylo později v mystériích nahrazeno vejcem slepičím, obarveným na červeno, aby představovalo Slunce. Vejce bylo univerzálním symbolem života, stvoření a také vzkříšení.
Symbolika hada je komplexní. Může být mužského rodu a falická, nebo rodu ženského a představovat moudrost, která souvisí se silami vody a podsvětí, ze kterých se had vynoří, symbol spojení dvou světů. Hadí kořen symbolizuje život a smrt, spojení hada a slunce na svátek Ostara, kdy je slunce stále déle nad obzorem a kdy již stráví méně času v podsvětí. Proto je svátek Ostara dnem jeho vzkříšení.
Hadí kořen se jako mocná bylina používá k navázání styku s totemy hada a pro cesty do podsvětí. Přidání do kadidla má snížit vibrace stupňů do podsvětí. Odvar z oddenků hadího kořene se používá k pomazání bubínku nebo chřestidla, pomůcek, které znějí jako doprovod na cestě do podsvětí.
Když se tato rostlina objeví v období svátku Ostara, znamená to, že se již zvětšuje síla vycházejícího slunce. Proto se přidává do pokrmů a vína při rituálu čekání na východ slunce. Hadí kořen se dává do kadidel při věštění, zvláště ve směsi s čistým kadidlem.
Recepty:
Odvar z hadího kořene
- Dejte lžičku oddenku na šálek vody. Přiveďte do varu, odstavte z ohně a nechte 10 minut stát. Pro léčebné účinky pijte 2x denně.
Tonizující nápoj z hadího kořene - 25 dkg rozdrceného oddenku hadího kořene
- 1 l červeného vína
- 0,5 l alkoholu (nejméně 45 %, např. vodky)
- Dejte oddenek do alkoholu a nechte 24 hodin macerovat. Přilijte víno a macerujte další 4 dny. Sceďte a nalijte do lahve.