DUBEN

Nyní již stojíme zcela oficiálně na prahu jara. První pupeny už vyrašily, sněženky, bledulky, hyacinty, narcisy, konvalinky a krokusy na nás vesele vykukují z ještě studené země. Jaro už se skoro v plném rozpuku.

Ale jako v každém přelomovém období, nejprve vládne chaos. Počasí si dělá, co chce, a my se nemůžeme pořádně na nic naladit. Nyní však musíme začít odstraňovat nepořádek a připravovat se na léto. Nastal ten správný čas na pořádný jarní úklid, jak ve svém životě, tak v domě nebo v bytě. Pryč se vším, co nám překáží, obtěžuje nás anebo nám jinak zavazí! I když bývá duben ještě velmi šedivý a ponurý, je v nás už touha po barevném a voňavém světě. Snažte se mít doma co nejvíce světel, rozestavějte všude aroma, a vonné svíčky. Vyzdobte si svůj oltář květinami a mějte ten svět okolo sebe krásnější.

Připomeneme si také důležité čarodějné svátky v dubnu:

 1. duben: svátek římské bohyně Tellus Mater
  Tellus Mater je římská bohyně Země. Pochází z ní veškerý život a vše se k ní zase vrací. Dříve bylo zvykem obětovat jí březí krávu, aby zůstala laskavě nakloněná.
 2. duben: svátek římské bohyně Ceres
  Také Ceres je jednou z bohyní Země. Zatímco Tellus Mater je ztělesněním samotné Země, bohyně Ceres stojí za energií a silou, s jejíž pomocí se rostliny probouzejí k životu.
 3. duben: svátek babylonské bohyně Ištar
  Ištar byla u Babyloňanů bohyní lásky. Stojí za plodností, koloběhem života a jako dcera měsíčního boha Sína je zodpovědná za Měsíc.
 4. duben: svátek římské bohyně Flóry
  Flóra je bohyní jara a květin, kromě toho je také ochránkyní tělesné lásky a prostitutek. Na její počest se v Římě koncem dubna dodnes pořádají bujaré oslavy.
 5. duben/1. květen: Beltaine (Valpuržina noc)
  Určitě nejznámější svátek čarodějek se slaví v noci před 1. květnem. Je to svátek plodnosti a lásky, mystického spojení mužství s ženstvím, velký svatební obřad bohyně Aradie a boha Karnajna. Tato svatba symbolizuje také jaro, které definitivně zvítězilo nad zimou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Související

ŠťovíkŠťovík

Po lopuchu mám pro vás připravenou další přehlíženou bylinu – a tou je šťovík (Rumex obtusifolius, angl. Dock).Jde o jednu z nejběžnějších rostlin, ale v mnohých směrech také jednu z