Máta

MÁTA (Mentha spp.) je oblíbenou letní bylinkou zahrnující mnoho a mnoho druhů.
V rámci magické praxe můžeme u nás v ČR využít zejména mátu peprnou, mátu klasnatou nebo mátu polej (polej obecná). Každý zástupce může mít trošku jiné magické vlastnosti, nicméně jako celek sdílejí máty mnoho společných znaků.

Ve starém Řecku byla máta silně spojena s Hádem a byla využívána při pohřebních obřadech jako entheogen.

Mimo podsvětí a smrt byla ale máta také symbolem fyzické lásky a chtíče, a je tedy přísadou mnoha kouzel lásky, zaměřených na vášeň a sex.

Později se začalo preferovat jiné využití máty, a to především pro podporu koncentrace a vitality.
V celé Evropě se máta využívá k odstraňování negativních energií, smíchaná s majoránkou a rozmarýnem tvoří perfektní očistné vykuřovadlo.

Odvar z máta lze využít také k očistě magického místa či pomůcek, pro osobní koupele nebo v rámci běžného domácího úklidu.

My máme nyní zafixováno, že je máta také silně spojena s hojností. Lístky lze umístit do peněženky, aby člověku přinesly do života více financí, nebo použít ve váčcích pro posílení prosperity i kouzlech pro přivolání peněz a materiální hojnosti.

Kromě svých magických vlastností se máta odedávna používala v léčebných rituálech.
Své využití najde v případě nadýmání, menstruačních bolestí, stimuluje tvorbu žluči a odstraňuje žaludeční nevolnost. Je také schopna snižovat horečku a uvolnit ucpané dutiny.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Související

PolejPolej

POLEJ obecná (Mentha pulegium, angl. Pennyroyal) je známá spíše pod názvem máta polej.I když má s mátou jako takovou mnoho společného, najdeme i několik rozdílů. Ve starověku se polej využívala