Žijeme ve světě, kde máme informace na dosah ruky. Poznání, které se dříve předávalo pouze z žáka na učitele, nyní můžeme získat díky přečetní knihy, absolvování kurzu nebo dokonce návodu na YouTube.
Učení, které dříve patřilo jen hrstce zasvěcených, je v současné době k dispozici všem bez rozdílu jejich původu, vzdělání a předchozích zkušeností. Máme nebývalý přístup k magickým a náboženským praktikám, o kterých se lidem v předchozích desetiletích ani nesnilo.
Ne jednu stranu se zdá téměř jako mrhání hojností toho, co nám Vesmír nabízí, nevyužít vše, co máme k dispozici. Na druhou stranu je někdy těžké to nepřehnat. Hranice mezi zvídavě eklektickým přístupem a přeměnou praxe v magickou bramboračku umí být tenká a zrádná.
Každý z nás určitě zná ten typ lidí, co k tradicím přistupují jak Pejsek s Kočičkou, když vařili dort. V pohádce míchání „všeho, co je dobré“ přineslo akorát bolení břicha. Stejně tak i v magii snaha vyrobit si svůj čarodějný party mix ze všech ingrediencí, o které jsme kdy zavadili, přináší pouze potíže.
Jak se tedy udržet na visuté hrazdě, na níž nám z jedné strany hrozí pád do nudy a zakonzervování se v něčem, kde nemůžeme růst, a z opačné strany se snadno můžeme zřítit do propasti diletantismu?
Univerzální rada vhodná pro každého pravděpodobně neexistuje, ale můžeme se s vámi podělit alespoň o několik tipů:
✅Čerpejte z kvalitních a ověřených zdrojů informací. Hledejte v záplavě literatury, článků a blogů to, co stojí na pevných nohách, a také to, kde autoři mohou svá slova podpořit také svými činy a určitým kvantem znalostí. Není nutné chtít po každém textu seznam odkazů, z nichž čerpá, ale stojí za to si hlídat, zda ti, od kterých se učíte, v životě zvládají dělat to, o čem tak hezky přednášejí.
✅Naučte se oddělit techniku od kultury. Existují věci, jevy a úkony, které fungují napříč kontinenty, historií a tradicemi. Například kruh, který vytyčuje hranice, trojúhelník zachycující duchy, astrální cestování či lucidní snění. To jsou veskrze technické aspekty magie, se kterými si každá kultura poradila po svém.
Naproti tomu jsou věci specifické pro určitou kulturu nebo tradici. A nejdou vzájemně zaměňovat. Phurba není athame, runy nejsou sigilie a Freyja není Venuše.
Nemůžete prostě vzít věci, co se vám líbí, a používat je bez toho, abyste rozuměli tomu, co představují nebo co umí. A s bohy a bohyněmi je to už úplně tenký led, takže než na základě vlastního poznání dojdete k názoru, že ten nebo onen, co je vám po jméně, přesvědčte se, že dotyční bohové mají k věci stejně benevolentní přístup jako vy.
✅Rozumějte kontextu. To, že se něco ve dvou systémech jmenuje stejně, neznamená, že se jedná o jednu a tu samou věc. Ačkoliv mnoho tradice využívá například práci s čakrami, neznamená to, že je všichni používají stejně. Jistě najdete mnoho podobností, ale než si svoje čakry roztočíte kolem dokola, ujistěte se, že znáte kontext, ze kterého vycházíte, jinak se vám spíše zatočí hlava než energie v těle.
✅Používejte kritickou mysl a než něco zařadíte do své praxe, přesvědčte se, že o tom něco víte a že vám to funguje i samostatně, bez napojení na ostatní součásti toho, co běžně děláte. Přidávejte nové věci s citem a zdravou mírou.
Znamená to, že vás nyní od míchání a eklekticismu odrazujeme?
Vůbec ne! Naopak. I my v Estärä využíváme moudrosti a odkazu mnoha tradic, kultur a systémů. Pracujeme s germánskými runami, staroegyptskými kouzly, helenistickou magií, s magií lidovou a přírodní, ale i s magií ceremoniální.
Všechno ale musí mít své místo a je potřeba věnovat čas a trochu toho přemýšlení, než se rozhodneme, že si naši magii vyšperkujeme nějakým novým přírůstkem. Nevadí, když je naše praxe tak trochu barvitý a zábavný cirkus, všechna zvířata ale musí mít svou vlastní klec a v manéži musí být pořádek.
Pak si můžeme užít spoustu zábavy, zatímco proskakujeme hořící obručí mezi starým a novým, východem a západem či neokázalým a excentrickým.
Užijte si krásný víkend a na ty, které zajímá náš přístup k technikám obranné a obranné magie, s využitím lidové magie, hoodoo, runové magie, či ceremoniální magie, se těšíme za týden na webináři!