Mokoš

Mokoš je slovanská bohyně Luny v jejím plodivém aspektu. Její jméno pravděpodobně vzniklo spojením slov mok (mokrý) a koš (osud). Jiné zdroje tvrdí, že slovní základ „mot-“ souvisí s motáním, navíjením a tkaním.

Mokoš je tedy patronkou přadlen, ale je také bohyní, která přede nit našeho osudu. Proto je spojována s okultismem, magií a uměním věštění.

Představuje plodnost a úrodou země, která musí být vlhká a mokrá, aby mohla být oplodněná.
Ostatně, podíváme-li se na plodnost jako takovou, je k ní i v jiných oblastech třeba, aby pole bylo dobře zavlaženo – a to jak na úrovni fyzického plození, tak i tam, kde se plodnost přenese do roviny duševní kreativity. Bez vláhy, výživy a určité šťavnatosti zůstane zem jen úhorem.
Podle některých mýtů byla Mokoš ženou Svaroga a jejich sňatek byl božským obrazem spojení nebes a země. Jiné zdroje jako jejího druha přiřazují boha Peruna.

Nejstarší zmínka o Mokoš pochází z Povesti vremennych leť, kde je zmiňována jako jediná bohyně mezi božstvy, které v Kyjevě vztyčil kníže knížete Vladimír.

Její jméno se pak nachází téměř ve všech ruských kázáních proti pohanství z 11.-14. století, a to většinou ve spojení s vílami. Ještě v 16. století se kněz ptal žen při zpovědi, zda „nechodila k Mokuši“ nebo zda se „nemodlila k vílám, Rodu, rožanicím, Perunovi, Chorsovi a Mokoši“.

Mimo východoslovanské území písemné zprávy o této bohyni nemáme. Podle pojmenování některých míst ale můžeme usuzovat na to, že její kult byl uctíván všemi slovanskými národy. Setkáváme se tak třeba s Mukus na Rujáně a s Mogast v Horních Francích.

V Čechách je s Mokoší spojováno především jméno obce Mokošín u Přelouče, kde jí byla v místním zalesněném pahorku postavena socha z lipového kmene.
Ve východoslovanském folklóru přežila Mokoš dodnes.
Její hlavní svátek připadá na dny mezi 25. říjnem a 1. listopadem, neboť to byl počátek ženských zimních prací.

Původně jí byl zasvěcen pátek, ale v novopohanské tradici se díky svému spojení s Lunou stává bohyní ovládající pondělí. Z kovů jí přísluší stříbro, z rostlin lilie, myrha, vrba, vlčí mák, heřmánek, meduňka, růže či tymián. Její barvou je bílá a zvířetem kočka.

Magickým předmětem, který můžeme použít při práci s Mokoší, je čarodějnický kotlík, ideálně naplněný vodou, která naše pouto s touto bohyní posílí.

Svou pomoc Mokoš poskytuje tam, kde se snažíme posílit svou ženskost, porozumět našim snům, proniknout do hlubni nevědomí, nebo se naladit na svou plodnou a plodivou energii. Mocným spojencem nám může být i tam, kde chceme prohloubit naši schopnost divinace.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Související

ChilliChilli

Chilli (Capsicum) Tzv. chilli papričky jsou rostliny z amerického kontinentu. Postupně se tyto plody rozšířily po celém světě a nyní se těší velké oblibě. Národy střední a jižní Ameriky používaly