Osika

Osika obecná, známá také jako topol osika (Populus tremula, angl. Poplar), je považována za “strom lidí”.
A ačkoli nepatří mezi rostliny běžně využívané v magii a folklóru, jistou pozornost si určitě zaslouží.
V evropských legendách bývá osika spojena s podsvětím a smrtí a neměla by být vysazena v blízkosti domu.

Listy osiky se vyskytují v některých recepturách létacích mastí. Proč? Protože listy a pupeny osiky byly v historii známým utlumovačem bolestí a i v těchto mastech najdeme převážně byliny s podobnými účinky.
Jako příklad si můžeme uvést středověkou mast na bolesti všeho druhu obsahující zmíněné listy osiky, makové listy, netřesk, lociku, orchidej, blín a mandragoru.
Mimo výše uvedeného se osika využívala či využívá v lidovém léčitelství třeba pro odstranění bolestí uší nebo ve formě octa proti epilepsii.

Speciální místo má voda, která se drží v různých jamkách stromu. Používá se na odstranění bradavic, otoků a vyrážky. Kůra z topolu bílého se pak využívala pro léčení ischiasu a pro zlepšení zraku.
Ze dřeva osiky se vyráběly tzv. kousací hračky pro děti, kterým rostly zoubky.

Jak jsme si uvedli výše, osika má spojení s podsvětím a její dřevo tedy může být využito, v případě magické práce, právě pro spojení s podsvětím, mrtvými, s předky i různými duchy. Své využití má také jako vykuřovadlo v případě, kdy se snažíme dostat entity z podsvětí pryč z naší blízkosti.
Odvar z listů nám poslouží po návštěvě nepříjemných míst, kdy máme pocit, že si “něco” táhneme s sebou domů. Odvar použijeme do koupele s hrstkou soli.

Dřevo osiky pak můžeme využít na výrobu různých amuletů pro důvody uvedené výše.
Pamatujte, že osiku nikdy neužíváme vnitřně!

Dnes vám přináším tip na jednoduchý pomazávací olej. Ten slouží pro ochranu a očistu věcí nebo lidí (nanášíme na zadní stranu krku). Na olej budete potřebovat: sušené pupeny nebo listy osiky rozemleté na prášek, dále prášek z dračí krve a prášek ze santalového dřeva. Všechny ingredience naložte do kvalitního oleje a nechte 3 týdny odestát. Můžete přecedit přes plátno, ale stejně tak můžete nechat v oleji všechny složky nastálo.
Používejte dle potřeby.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Související

Názvy rostlinNázvy rostlin

Dnes mám pro vás poslední rostliny ( i další věci) ze sbírky lidových názvů 🖤🌿 tlapa – jakýkoli listprasečí ocas – kamzičníkberaní hlava – kozlíkkrysa – kozlíkHorovo semeno – jablečník