Prvosenka

Prvosenka, nebo také petrklíč je vytrvalá bylina vysoká 7-15 cm. Často se pěstuje v zahradách a parcích jako okrasná trvalka na trávnících. Má krátký vícehlavý oddenek s hustými aromatickými kořínky. Listy a květy se sbírají, jakmile jsou plně vyvinuté. Listy a oddenky se mohou usušit pro další použití, květy je možné kandovat.

Tradice:
Prvosenky si velmi vážili druidové. Báseň „The Chair od Taliesin“ popisuje obřad zasvěcení barda, při kterém se pil nápoj z prvosenky a sporýše. Druidské kněžky nosily prvosenky při svých rituálech, aby se chránily proti zlu. Olejem z prvosenky se druidové potírali k rituální očistě těla.ve velšské druidské magii měla prvosenka úzký vztah k Bohyni jara. Prvosenka byla tradiční pohanskou bylinou nesmrtelnosti, která v sobě údajně uzavírala tajemství věčné blaženosti. V křesťanské tradici platila prvosenka za rostlinu, která umožňuje vstup do nebe.
Lidové pověry:

 • Prvosenku nosily ženy, aby získaly lásku. Pěstuje-li se v zahradě, zajistí údajně bezpečí, a přidá-li si ji žena do koupele, získá na kráse.
  Léčivé vlastnosti:
  Z celé rostliny je možné připravit nálev proti nervové bolesti hlavy, nespavosti a jako lék na kašel. Květy se mohou vyluhovat v destilované vodě a tu potom lze použít na akné, uhry, vrásky a jiné kožní vady.
  Použití v magii:
  Prvosenka je rostlinou svátku Beltane a pohané ji spojují se vzrůstající pohlavní aktivitou, celkovou vitalitou a plodností. Vplétají se do věnců, přidávají do kadidel nebo do pohárů. Čaj se pije k vyladění nitra pro nadcházející část roku. Při oslavách Beltane se jí jako salát z jejich květů, zdobí se jimi poháry ovocných nápojů, nebo se květy obalují v cukru jako dekorace zákusků a koláčů. Listy se vaří a jí jako zelenina. V severské tradici je prvosenka zasvěcená bohyni Feyje a používá se při obřadech k její poctě.
  Recepty:
  Olejový výluh z prvosenky
  Naplňte sklenici čerstvými květy a zalijte olejem ze sladkých mandlí. Dejte na 14 dní do větrané skříňky, denně protřepejte. Sceďte do čisté tmavé lahve a přidejte několik kapek olejové emulze vitaminu E. pevně uzavřete a uložte na tmavém místě.
  Čaj z prvosenky
  Nalijte ¼ l vařící vody na 2 lžičky byliny a nechte 15 minut vyluhovat. Sceďte a vypijte.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Související

HekatéHekaté

Hekaté je další z božstev, která jsou spojená s magií. Její kult pochází pravděpodobně z maloasijské Kárie, později byla uctívána ve starověkém Řecku. Je známá jako bohyně křižovatky a čarodějnictví.

Včelí voskVčelí vosk

Včelí vosk má v řemesle mnoho využití. Jedná se o čistý a přírodní vosk, navíc získávaný lokálně.Jeho velkou předností je, že se dá lehce tvarovat. I z toho důvodu je