Šivova velká noc

Dnes je Mahá Šivarátri, Šivova velká noc.

Tento svátek se po celém světě, ale zejména v Indii a Nepálu, slaví vždy první noc před novoluním po prvním jarním úplňku.

Podle některých je to noc, při níž Šiva tančí svůj divoký tanec, který se nazývá Tandava a symbolizuje vznik, trvání a zánik. Podle jiných legend připadá Mahá Šivarátri na den Šivova sňatku s bohyní Parvatí.

V tomto čase je obzvláště snadné ponořit se do vědomí, které stojí mimo dualitu a pochopit všechny iluze a omezení. Právě takový stav vědomí Šiva představuje.

Lidé se postí, zpívají mantry a jsou vzhůru celou noc, právě proto, že Velká noc Šivy nám připomíná překonávání temnoty a nevědomosti v našich životech.

Světlo v temnotě totiž potřebujeme v životě všichni, bez ohledu na to, kterou víru vyznáváme a v jaké části světa žijeme. A tak se dnes pokusme sami být světlem – pro sebe i pro ostatní.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Související

OpálOpál

Opál je jemný a delikátní kámen. Vyvolává mystické vize, stimuluje originalitu a pomáhá k sebevyjádření skrze dynamickou kreativitu. Je to také ochranný kámen, který se hodí nejen na cestách po