Šivova velká noc

Dnes je Mahá Šivarátri, Šivova velká noc.

Tento svátek se po celém světě, ale zejména v Indii a Nepálu, slaví vždy první noc před novoluním po prvním jarním úplňku.

Podle některých je to noc, při níž Šiva tančí svůj divoký tanec, který se nazývá Tandava a symbolizuje vznik, trvání a zánik. Podle jiných legend připadá Mahá Šivarátri na den Šivova sňatku s bohyní Parvatí.

V tomto čase je obzvláště snadné ponořit se do vědomí, které stojí mimo dualitu a pochopit všechny iluze a omezení. Právě takový stav vědomí Šiva představuje.

Lidé se postí, zpívají mantry a jsou vzhůru celou noc, právě proto, že Velká noc Šivy nám připomíná překonávání temnoty a nevědomosti v našich životech.

Světlo v temnotě totiž potřebujeme v životě všichni, bez ohledu na to, kterou víru vyznáváme a v jaké části světa žijeme. A tak se dnes pokusme sami být světlem – pro sebe i pro ostatní.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Související

Karta SmrtKarta Smrt

Život je koloběh neustálých změn. A smrt je přechodovým stavem mezi jednotlivými cykly. Přestože se může karta Smrti jevit děsivá, je ve skutečnosti zvěstovatelem přirozených konců, pozvolného odumírání toho, co

JavorJavor

JAVOR (Acer spp., angl. Maple tree) není v magické praxi moc často skloňován. V některých tradicích je ale tento strom považován za matku lesa. Na jaře mladá a divoká, na