Sněženka

Sněženky (Galanthus nivalis, anglicky Snowdrop) získaly za posledních několik staletí mnoho lidových jmen. Některá odrážela jejich vzhled, některá pověry s nimi spojené a některá jejich neobvyklou dobu kvetení.

Jsou synonymem naděje, čistoty, znovuzrození a soucitu.
Navzdory radosti, kterou tyto květiny přinášejí do času předjaří, jsou sněženky známé i svou temnější stránkou.

Podle starých pověr sněženky v blízkosti stavení ovlivňovaly kvalitu kravského mléka i počet vajec, ze kterých se líhla kuřata.

V mnohých kulturách je sněženka symbolem smrti a nemá se v žádném případě nosit do domu. Pokud opravdu chcete mít kytičku sněženek v domě, musí jich být přesně třináct. Toto číslo neštěstí eliminuje.
Nutno podotknout, že symbol naděje a čistoty dalo sněžence až křesťanství.

I přes všechny uvedené nepříjemné vlastnosti má však sněženka moc zlomit zimní kouzlo a přivést jaro.
Jakkoli je sněženka jemná a drobná rostlinka, je dobré vědět, že uvnitř ní dřímá obrovská síla.
V lidovém léčitelství se cibulka a listy využívaly jako lék. Kašička z rozdrcených cibulí a listů se vtírala na spánky při bolestech hlavových nervů nebo při silných bolestech hlavy nejasného původu.

Následovníci starého řemesla cibulky dokonce pojídali, aby si udrželi čistou a jasnou intuici, posílený nervový systém a rychlé a spolehlivé myšlení.

Až v moderní době bylo zjištěno, že sněženka obsahuje galantamin, alkaloid napomáhající tlumit ničivé procesy nervového systému. V dnešní medicíně tak pomáhá pacientům s Alzheimerovou chorobou či demencí.

Ve východní Evropě se čaj z cibulek sněženky podával dětem postiženým obrnou. Napomáhal také pro přivolání zastavené menstruace a také k vyvolání potratu.

Rozdrcené cibulky lze aplikovat přímo na tělo postižené omrzlinami.
Samotný alkaloid galantamin může výrazně napomoci lucidnímu snění.
Na závěr bych ráda upozornila, že cibulky jsou klasifikovány jako toxické a proto nelze doporučit jakoukoli formu domácího léčení a jiného použití!

Vezměte prosím na vědomí, že informace na této stránce jsou určeny pouze pro informační účely a v žádném případě nejsou určeny jako lékařská rada.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Související

HelHel

Hel je bohyní smrti a strážkyní podsvětí. Její jméno znamená “Skryté” a odkazuje na souvislost s podsvětím a mrtvými, pohřbenými pod zemí. Je nejstarším potomkem boha Lokiho a obryně Angrbody.

BeltainBeltain

Beltain je jedním z nejoblíbenějších svátků novodobého Kola roku. V moderním pohanství se obvykle slaví v noci z 30. dubna na 1. května. Tento datum však není přesnou historickou rekonstrukcí