Sněženka

Sněženky (Galanthus nivalis, anglicky Snowdrop) získaly za posledních několik staletí mnoho lidových jmen. Některá odrážela jejich vzhled, některá pověry s nimi spojené a některá jejich neobvyklou dobu kvetení.

Jsou synonymem naděje, čistoty, znovuzrození a soucitu.
Navzdory radosti, kterou tyto květiny přinášejí do času předjaří, jsou sněženky známé i svou temnější stránkou.

Podle starých pověr sněženky v blízkosti stavení ovlivňovaly kvalitu kravského mléka i počet vajec, ze kterých se líhla kuřata.

V mnohých kulturách je sněženka symbolem smrti a nemá se v žádném případě nosit do domu. Pokud opravdu chcete mít kytičku sněženek v domě, musí jich být přesně třináct. Toto číslo neštěstí eliminuje.
Nutno podotknout, že symbol naděje a čistoty dalo sněžence až křesťanství.

I přes všechny uvedené nepříjemné vlastnosti má však sněženka moc zlomit zimní kouzlo a přivést jaro.
Jakkoli je sněženka jemná a drobná rostlinka, je dobré vědět, že uvnitř ní dřímá obrovská síla.
V lidovém léčitelství se cibulka a listy využívaly jako lék. Kašička z rozdrcených cibulí a listů se vtírala na spánky při bolestech hlavových nervů nebo při silných bolestech hlavy nejasného původu.

Následovníci starého řemesla cibulky dokonce pojídali, aby si udrželi čistou a jasnou intuici, posílený nervový systém a rychlé a spolehlivé myšlení.

Až v moderní době bylo zjištěno, že sněženka obsahuje galantamin, alkaloid napomáhající tlumit ničivé procesy nervového systému. V dnešní medicíně tak pomáhá pacientům s Alzheimerovou chorobou či demencí.

Ve východní Evropě se čaj z cibulek sněženky podával dětem postiženým obrnou. Napomáhal také pro přivolání zastavené menstruace a také k vyvolání potratu.

Rozdrcené cibulky lze aplikovat přímo na tělo postižené omrzlinami.
Samotný alkaloid galantamin může výrazně napomoci lucidnímu snění.
Na závěr bych ráda upozornila, že cibulky jsou klasifikovány jako toxické a proto nelze doporučit jakoukoli formu domácího léčení a jiného použití!

Vezměte prosím na vědomí, že informace na této stránce jsou určeny pouze pro informační účely a v žádném případě nejsou určeny jako lékařská rada.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Související

Kouzlo láskyKouzlo lásky

Protože se blíží májový čas, připravila jsem si pro vás jednoduché kouzlo lásky. Můžete ho použít pro přitáhnutí romantiky a přitažlivosti do svého života. Také pro upevnění lásky ve všech

PampeliškaPampeliška

PAMPELIŠKA (rod Taraxacum, ang. Dandelion). Známá také jako mlíčí, pleška, lucerny nebo lví zub.Pampeliška je bylinou zasvěcenou Slunci. Používá se zejména pro věštění. Také je doplňkem pro každá kouzla a