Vojtěška

MAGICKÉ BYLINY: VOJTĚŠKA (Medicago sativa, angl. Alfalfa)

Vojtěška je běžně rostoucí luštěnina, kterou většina z nás zná jako královnu všech pícnin. Primárně je považována za krmivo pro hospodářská zvířata.

Tato rostlina má ale poměrně bohatou historii trvající tisíce let. Etnobotanici se domnívají, že vojtěška byla důležitou plodinou všech starých národů. Nejstarší použití vojtěšky se datuje do doby 10 000 let př.n.l.

Název Alfalfa zřejmě pochází ze středovýchodního al-fac-facah, v překladu „otec všech potravin“. Jiné jazyky měly pro vojtěšku názvy jako „rostlina, která se třpytí“, „zdravé seno“ apod.

Ačkoli se nyní vojtěška v bylinářství vyskytuje zcela běžně, někteří bylinkáři její léčebné působení zpochybňují. Faktem je, že ve staré Číně se vojtěška používala při problémech močového ústrojí a také při problémech s trávením (žaludeční vředy).

Stále je však preferována jako potravina, v moderní době jako tzv. superpotravina. Je bohatým zdrojem bílkovin, vitamínů a minerálů.

V magické sféře se vojtěška využívá jako známka bohatství, přináší prosperitu a štěstí. Obecně se využívá její sušená forma, nepoužívá se jako výluh, ani jako vykuřovadlo.

Symbolizuje potěšení a radost ze života.
Je spojena s planetami Jupiter a Venuše a také s elementem Země.

Vojtěška je typická magická bylina peněz a hmotných statků.

Pro štěstí u hracího stolu mohou hráči nosit v kapse sáček vojtěšky. Stejné kouzlo prý inspiruje ostatní, aby k vám byli štědří.

Dejte sklenici sušené vojtěšky do kuchyňské spíže, abyste zajistili, že vaše domácnost bude mít vždy dostatek jídla.

Pozn.:
Vojtěška je bezpečná, avšak lidé s autoimunitními poruchami by se měli vyhnout konzumaci ve velkém množství.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Související

Karta ViselecKarta Viselec

Viselec je kartou, která často vyvolává rozporuplné pocity. Vidíme na ní muže zavěšeného na stromě nohama vzhůru a hlavou dolů. Nachází se v takřka mučednické pozici, s rukama roztaženýma do

FreyjaFreyja

Freyja je první, koho si představíme v seriálu o bozích, bohyních a božstvech (a práci s nimi).Její jméno znamená paní. Freyja sice byla vdaná za boha Óda, ten však zmizel,