Ale takhle to naši předkové nedělali

je častý argument v diskusích o čarodějnické nebo pohanské praxi. Mezi lidmi kráčejícími po těchto stezkách je mnoho těch, kteří jdou cestou co největšího rekonstrukcionismu. Do své praxe nechtějí nic, co nedělali předci v jimi zvoleném období a oblasti. To dává smysl pro spoustu lidí, ale není to jediná “správná” cesta.

Jestli byli naší předkové v něčem opravdu dobří, tak ve schopnosti si poradit. Nebyla to žádná superschopnost, ale v časech bez aut, elektřiny a goretexu, prostá nutnost. Naší předci nepoužívali kuchyňský robot, auto a koupené byliny prostě proto, že je neměli k dispozici. A byly to právě generace před námi, tedy naši předkové, kdo tyhle zlepšováky objevili a předali je nám, svým potomkům. Pokud tedy tvrdíme, že kožešina je lepší jak duté vlákno a tvrdošíjně trváme na ručním zpracování jídla, tak je to na jednu stranu projev úcty k našim předkům, k jejich práci a tradici… a na druhou plivanec do tváře těm předkům, kteří generaci za generací dělali všechno proto, aby se oni a jejich potomci měli čím dál tím lépe.

Co si z toho vzít? Nežijeme v časech našich předků. Nehrozí nám sežrání šavlozubým tygrem a zápal plic není neléčitelná nemoc. I naše doba ale má své výzvy, se kterými více či méně úspěšně bojujeme. Snažíme se skloubit rodinu, práci, vzdělávání, odpočinek a koníčky. I my potřebujeme být praktičtí, stejně jako naši předkové, i když tato schopnost vypadá v našich podmínkách jinak.

Pokud tedy své umění kuchyňské či domácí čarodějky boostujete za pomoci robovysavače, kuchyňského robota a na procházky si místo rozevlátých šatů berete softshellové kalhoty a nepromokavou bundu, nemějte pocit, že něco šidíte, děláte špatně nebo že jsme míň skutečná čarodějnice, než sousedka, která půl roku žije v chatě bez elektřiny.

Každý máme svou cestu a všechny jsou stejně validní a smysluplné. Každá totiž odráží jedinečný život daného člověka a proto je cenná. Vnímejte hodnotu lidské práce, ručních domácích prací, zadělávání chleba a tepla v krbu… ale nebojte se využít moderního světa k tomu, aby vám dobře sloužil. A místo toho, abyste ručně vysávali a vytírali celý byt si můžete v klidu sednout třeba k vyšívání.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Související

Karta ViselecKarta Viselec

Viselec je kartou, která často vyvolává rozporuplné pocity. Vidíme na ní muže zavěšeného na stromě nohama vzhůru a hlavou dolů. Nachází se v takřka mučednické pozici, s rukama roztaženýma do