Dejte šanci základům a běžné praxi

Setkáváme se s tím běžně. Je to klasický nešvar, který se nevyhne snad žádnému začátečníkovi v magii, a dost často se s ním potýkají i pokročilejší praktikující. Je to něco, co jsme samy zažily a čemu se snad ani nedá vyhnout.

O čem je řeč? Přece o okouzlení „velkou“ magií, o potřebě věnovat se něčemu, z čeho si my sami i ostatní sedneme na zadek, o touze po kouzlech, která místo malé jiskřičky vytvoří atomový výbuch.

Můžete se tvářit, že vás se to netýká, ale kdo by občas netoužil po tom překročit nácvik základních kroků a nechtěl rovnou rozjet světelnou šou?

Věnovat se základům zní jako nudné šprtání se násobilky a vyjmenovaných slov, zatímco kouzla, která mají „wow“ faktor a hodí se spíše pro starší a pokročilé, to už je jiná písnička. To už není jen brnkání stupnic, to je rockový koncert v plné parádě.

Ostatně, vy z vás, kteří jste byli na nedávném webináři Obranná a ochranná magie, jste se také neptali na prevenci, na čištění prostoru či harmonizaci domova, ale nejvíce vás zaujaly skleničky, rakvičky a zvířecí vnitřnůstky 😊

Samozřejmě to není nic, co by si zasloužilo výsměch nebo odsouzení. Všichni chceme vařit specialitu šéfa kuchyně a nikomu se nechce do loupání brambor. A nic na tom nemění fakt, že si velmi dobře uvědomujeme, že bez toho, abychom si osvojili ty méně efektní úkony, jako je krájení, strouhání a míchání, se prostě k flambování nemáme šanci dostat – pokud tedy nechceme změnit kuchyňskou linku na škvarek.

Někdy se zdá, že sami praktikující mají potíže věřit, že základní a běžná kouzla fungují a mají nějaký efekt. To, co se jeví příliš jednoduché, se stává podezřelým. Jen dvě ingredience? Postup, který zabere jen dvacet minut? Symboly napsané fixou v notýsku místo vyryté do kamene či stříbra? A nebylo by tam něco komplexnějšího, u čeho jsou zapotřebí muří nohy, by v nabídce nebylo?

Omezíme poučování a mravokárné kázání o tom, jak bez znalosti násobilky nespočítáte náročné matematické úlohy. To sami víte, a stejně vám bude hlodat hlavou, zda by nešlo fázi základů zkrátit a vrhnout se hned na něco pikantnějšího.

Co ale zkusit na chvíli pohlédnut na celou věc z jiného úhlu pohledu a uvědomit si, že úspěch kouzla nespočívá v tom, kolik svíček a olejů použijete, ale v tom, jak umíte kouzlo načasovat, propojit s tím, komu je určeno, nasměrovat a ovládnout? A co kdybychom k tomu dodaly, že samy jsme často největších úspěchů dosáhly díky kouzlům, která se na první pohled zdají určené pro čarodějnickou mateřskou školku?

Jistě, spousta takových kouzel není fotogenická, nikoho jejich prezentací neohromíte a do dějin magie se asi taky zlatým písmem nezapíšete. Ale co na tom? Někdy to, co se zdá úplně banální, může udělat větší efekt než to, co je k efektu určeno.

Nakonec, takový dobře připravený řízek s bramborovou kaší může chuťovým buňkám přinést více požitku, než připálení a přesolení šneci v těstíčku.

Nenechte si nikým, ani sebou samými namluvit, že základy a běžná denní magická praxe je něco méně nebo vás nemůže dostat k vytouženému cíli. Pracujte na tom, aby vaše základ byly tak solidní, jak je můžou být, a je dost možné, že dojdete k závěru, že na 80–90 % vaší práce vám budou naprosto dostačovat. A těch zbývajících 10 % se už se znalostí základních principů naučíte snadno!

1 thought on “Dejte šanci základům a běžné praxi”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Související