kalendárium: přehled týdne 5. – 11.6.

Od 7. do 15. června probíhaly v Římě slavnosti na počest bohyně Vesty. Den, který byl zasvěcený přímo této bohyni domácího krbu a posvátného ohně, byl 9. červen. Vestalie oslavovaly domácí a rodinný život, jeho božskou patronku Vestu a domácí duchy římského náboženství, Penáty.

9. června, v den hlavních oslav, byl oslík – zvíře zasvěcené Vestě – ověšen květinovým girlandami a kousky chleba. To je připomínka jak na příběh Vestě a bohu Priapovi, ale také uctění oslů pro jejich práci v pekárnách.

V čase Vestálií můžete oslavit bohyně a duchy domácnosti a rodinného krbu. Přineste jim obětiny, poděkujte jim za plnou spíž a lednici, které živí vás a vaši rodinu, za sporák a troubu, ve které můžete připravovat své jídlo a za rodinu, která se může scházet u pomyslného domácího krbu.

Ve čtvrtek 8. června si připomínáme římskou bohyni Mens, která je zosobněním myšlenek, vědomí a rozumného počínání. V tento den se můžeme zamyslet nad tím, v jakých situacích jednáme bezmyšlenkovitě či nerozumně a pokusit se tyto reakce a programy ovládnout a vyléčit.

V pátek 9. června končí oghamový měsíc hlohu (Huath) a 10. června na něj navazuje měsíc dubu (Duir). Tento mocný ochranný strom s sebou přináší sílu a odvahu, stejně jako otevírá cestu k vnitřní síle a nalezení vlastní spirituality.

Neděle 11. června je šťastný den, ve který se ve starověkém Římě slavily slavnosti chrámu bohyně Fortuny v Forum Boarium. I vy můžete zkusit své štěstí nebo poděkovat bohům, předkům a duchům za to, že nad vámi drží ochrannou ruku a podporují vás ve vašich snahách. I pokud máte pocit, že se vám smůla lepí na paty, uctěte bohyni Fortunu nebo nějaký její protějšek, abyste si ji naklonily na svou stranu.

Baví vás naše Kalendárium? Stačí, když se na našem webu přihlásíte k odběru novinek, a bude vám na váš mail chodit každé pondělí 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Související