Bez černý

Jaro si nelze představit bez bělostných kvítků bezu.
Bez černý (Sambucus nigra, angl. Elder)
je mým milovaným keřem.

Najdete ho i pod názvy bezinky, smradinky, kašička nebo bzina.
Z bezu využíváme především květ a plod, ale i kůru.

Černý bez si právem drží význam jako “strom čarodějnic”. Podle pověstí žily čarodějnice přímo v něm, aby je lidé nemohli najít a zničit. Celkově má bez jako keř špatnou pověst, snad proto, že jeho spojení se smrtí přinášelo strach, a tak začal být, po nástupu křesťanství, propojován se zlými silami a ďáblem. Přitom má ale zrovna bez účinky zcela opačné – otevírá srdce, uklidňuje tělo i mysl, pomáhá překonat problémy.
Větvičky nošené na těle odrazí jakýkoli útok, zavěšené nad vchodem do domu a okny pak zabraňují vstoupit jakémukoli zlu.

Květy se využívají v kouzlech lásky, kdy se přidávají do vína či jiného nápoje k získání náklonnosti druhého nebo k upevnění svazku.

Sušené květy v malém sáčku nás ochrání, pokud je budeme nosit u sebe.
Bez je významným stromem jarního období a letního slunovratu – právě v tuto dobu lze okolo něj vidět víly, skřítky i jiné elementály.

Na konci léta se sbírají plody a na podzim kůra. Z plodů se vyrábí výborné víno.
Velmi často se bezové dřevo používá k výrobě hůlky či píšťalky.

V zimě je bez symbolem Rohaté Bohyně ve své staré a temné podobě. Říká se, že pokud najdete okolo svátku zimního slunovratu na bezu nějaké plody, pak jste obdrželi mocný dar samotné Rohaté Bohyně a jakýkoli nápoj z nich připravený vám dodá sílu a energii.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Související

TiamatTiamat

Babylónský epos o stvoření světa Enúma eliš nám přináší příběh o bohyni Tiamat. Vypráví, že na počátku nebylo nic než dva principy bytí: Apsú, duch sladkých vod, a Tiamat, duch