Pátek a Freyja

Pátek je spojen s Freyjou a planetou Venuší.

Freyjino jméno znamená paní. Freyja sice byla vdaná za boha Óda, ten však zmizel, a přestože po něm jeho žena teskní, dokonce natolik, že pláče zlaté slzy, nebrání jí to navazovat sexuální vztahy jinde. Když Loki Freyju nařkne z toho, že spala se všemi bohy v síni, ani její otec Njörd to nemůže popřít, namítne pouze, že žena má právo si vedle manžela najít i milence.

Freyja ovšem není pouze sexuální bohyní či bohyní lásky a krásy. Je také bohyní války a můžeme se domnívat, že je první, která si volí ze zabitých hrdinů (dříve než Odin, který si své padlé odvádí do Valhally). Freyjino sídlo Sessrúmnir, najdeme ve Fólkvangu, poli plném lidu. Vede válečníků, které vyvolila, zde můžou skončit též ti, kteří jí uctívají a také se zde setkají ti, co se za života hluboce milovali.

Freyja je rovněž bohyní velmi úzce spojenou s magií. Snorri Sturluson vypráví, že Freyja učila Ásy magii zvané seidr – velmi zjednodušeně se dá říci, že se jedná o formu předkřesťanského evropského šamanismu.

Freyja jezdí ve voze taženém dvěma kočkami (nebo možná menšími kočkovitými šelmami, snad rysy) – my, kteří máme kočky víme, jak obtížné je přimět je ke spolupráci, je tedy zřejmé, že Freyja disponuje velkou magickou mocí 🙂 Někdy jezdí Freyja na kanci zvaném Hildisvíni (Bitevní kanec). Má sokolí roucho, které jí propůjčuje možnost měnit podobu a létat (zde opět vidíme odkaz na šamanismus – mnoho šamanů používá spojení s ptáky a symboliku ptačího peří k tomu, aby mohli putovat po světech mimo naši fyzickou realitu).

Dalšími zvířaty, které se k Freyje pojí, jsou koza, klisna a malí lesní ptáčci, zejména vlaštovka a kukačka.

Motýlům se často říkalo „Freyjiny slepice“ a jméno beruška (v angličtině ladybird či ladybug) s ní může tyto brouky také spojovat.

Jejím největším pokladem je náhrdelník Brísingamen, za nějž strávila noc se čtyřmi dvargy (trpaslíky), kteří ho vyrobili. Jejími barvami jsou zlatá a temně rudá.

Nejoblíbenějším titulem Freyji je Vanadis, dísa Vanů. Mezi její přídomky patří též jména Sýr (prasnice), Gefn (Dárkyně) a Horn (Len). Její dcery se jmenují Hnoss a Gersemi (obojí znamená Poklad).

Podobně jako jejího bratra Freyje ji vzýváme pro produktivitu všeho druhu, která za starých časů zahrnovala většinou plodnost nebo úrodnost.

Mezi obětiny pro Freyju patří jantar, ječmen, vepřové, med, čokoláda a jiné sladkosti. Pokud ji chcete opravdu potěšit, můžete jí napsat báseň či povídku, (nejlépe erotického rázu), nebo obecně udělat cokoliv, co svět alespoň na chvíli učiní krásnějším.

Freyja je nejen magickou průvodkyní, učí nás také zdravé sebelásce a vnímání vlastní krásy. Pokud jsou právě tohle dovednosti, jež vám v životě chybí, využijte pátek k rozhovoru s touto nádhernou a radostnou bohyní.

Krásný pátek všem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Související

Luna radíLuna radí

V pondělí si s něžným, vyrovnaným a smyslným Měsícem v Býku užívejte chvíle v rodinném kruhu. Vydejte se společně na procházku přírodou, za zábavou i poznáním. Raději nic podstatného neřešte

PryskyřicePryskyřice

Dnes se podíváme na pryskyřice dostupné u nás. SMRK (Picea abies) Smrk je houževnatý strom, který dobře snáší i nepříznivé podmínky. I proto je odjakživa považován zejména za strom ochranný.