Černohlávek

Drobná a opomíjená rostlinka – to je černohlávek (Prunella vulgaris, angl. Self-Heal).
Najdete jej v podstatě všude a v každém trávníku. Vytrvale si žije pod stínem trav a vyšších květin. Včely černohlávek milují, je jemný a uklidňující.

Ačkoli není příliš známý, jeho anglické názvy mnohé napoví – samoléčivý, všeléčivý, srdce Země…
Roste od jara do konce léta a patří mezi svatojánské byliny. V některých tradicích je dokonce ceněn jako velmi ochranná bylina, stejně jako třeba třezalka.

V lidovém léčitelství je znám jako pomocník při léčbě kašle, k léčení různých srdečních potíží a jako prostředek k zástavě krvácení.

Velmi dobrý je černohlávek v použití na rány, modřiny a různé zanícené boláky. Zde se používá ve formě koupele nebo obkladu.

Nedávné výzkumy dokonce ukázaly, že černohlávek může fungovat také jako přírodní antibiotikum.
V magii můžeme černohlávek upotřebit pro jakoukoli práci spojenou s léčením – do váčků, amuletů, jako obětinu na oltář apod.

Dnes mám pro vás tip na hojivou jemnou mast. Sesbíráme květy černohlávku, růže, měsíčku a řebříčku. Necháme zavadnout a pokrájíme na menší kousky. Následně připravíme základ masti tak, jak jste zvyklí (olivový olej/sádlo). Získáte tak všestranného pomocníka na drobné rány, popáleniny, spáleniny od Slunce, jizvy a škrábance.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Související

NekromancieNekromancie

Jen málo aspektů magické práce se potkává s takovým nepochopením nebo dokonce odporem jako nekromancie. Otázkou je, proč nás právě komunikace s mrtvými tolik zneklidňuje a v čem nám přijde