Černohlávek

Drobná a opomíjená rostlinka – to je černohlávek (Prunella vulgaris, angl. Self-Heal).
Najdete jej v podstatě všude a v každém trávníku. Vytrvale si žije pod stínem trav a vyšších květin. Včely černohlávek milují, je jemný a uklidňující.

Ačkoli není příliš známý, jeho anglické názvy mnohé napoví – samoléčivý, všeléčivý, srdce Země…
Roste od jara do konce léta a patří mezi svatojánské byliny. V některých tradicích je dokonce ceněn jako velmi ochranná bylina, stejně jako třeba třezalka.

V lidovém léčitelství je znám jako pomocník při léčbě kašle, k léčení různých srdečních potíží a jako prostředek k zástavě krvácení.

Velmi dobrý je černohlávek v použití na rány, modřiny a různé zanícené boláky. Zde se používá ve formě koupele nebo obkladu.

Nedávné výzkumy dokonce ukázaly, že černohlávek může fungovat také jako přírodní antibiotikum.
V magii můžeme černohlávek upotřebit pro jakoukoli práci spojenou s léčením – do váčků, amuletů, jako obětinu na oltář apod.

Dnes mám pro vás tip na hojivou jemnou mast. Sesbíráme květy černohlávku, růže, měsíčku a řebříčku. Necháme zavadnout a pokrájíme na menší kousky. Následně připravíme základ masti tak, jak jste zvyklí (olivový olej/sádlo). Získáte tak všestranného pomocníka na drobné rány, popáleniny, spáleniny od Slunce, jizvy a škrábance.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Související

Zimní slunovratZimní slunovrat

Lidé slavili svátky spojené se Zimním slunovratem již od nepaměti. Oslavy návratu slunečního boha a prodlužujících se dní jsou silnou součástí evropské kulturní tradice, která se do dnešní doby zachovala

TopasTopas

Topas je čirý minerál, který se vlivem prostředí může zabarvit do modra, růžova, žluta či oranžova. Jednotlivé barvy mají svá specifika, ale obecně je topas kámen, který umí nasměrovat energii

OnyxOnyx

Onyx je kamenem, který nám dodává sílu. Je neocenitelným pomocníkem v těžkých časech. Dodá nám energii a uzemňuje nás, abychom byli schopni nejen projít náročnou situací, ale dokázali jsme ji