Černohlávek

Drobná a opomíjená rostlinka – to je černohlávek (Prunella vulgaris, angl. Self-Heal).
Najdete jej v podstatě všude a v každém trávníku. Vytrvale si žije pod stínem trav a vyšších květin. Včely černohlávek milují, je jemný a uklidňující.

Ačkoli není příliš známý, jeho anglické názvy mnohé napoví – samoléčivý, všeléčivý, srdce Země…
Roste od jara do konce léta a patří mezi svatojánské byliny. V některých tradicích je dokonce ceněn jako velmi ochranná bylina, stejně jako třeba třezalka.

V lidovém léčitelství je znám jako pomocník při léčbě kašle, k léčení různých srdečních potíží a jako prostředek k zástavě krvácení.

Velmi dobrý je černohlávek v použití na rány, modřiny a různé zanícené boláky. Zde se používá ve formě koupele nebo obkladu.

Nedávné výzkumy dokonce ukázaly, že černohlávek může fungovat také jako přírodní antibiotikum.
V magii můžeme černohlávek upotřebit pro jakoukoli práci spojenou s léčením – do váčků, amuletů, jako obětinu na oltář apod.

Dnes mám pro vás tip na hojivou jemnou mast. Sesbíráme květy černohlávku, růže, měsíčku a řebříčku. Necháme zavadnout a pokrájíme na menší kousky. Následně připravíme základ masti tak, jak jste zvyklí (olivový olej/sádlo). Získáte tak všestranného pomocníka na drobné rány, popáleniny, spáleniny od Slunce, jizvy a škrábance.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Související

EchinaceaEchinacea

ECHINACEA (Echinacea purpurea, ang. Echinacea) odvozuje svůj název od řeckého “echinos” což znamená pichlavý nebo ostnatý, což je odkazem na semenný lusk. Lusky se semeny jako takové mohou být použity

VojtěškaVojtěška

MAGICKÉ BYLINY: VOJTĚŠKA (Medicago sativa, angl. Alfalfa) Vojtěška je běžně rostoucí luštěnina, kterou většina z nás zná jako královnu všech pícnin. Primárně je považována za krmivo pro hospodářská zvířata. Tato