Víno v kuchyňské magii

Víno je, stejně jako pivo, staré takřka jako lidstvo samo. Nejstarší doklady o výrobě vína máme z 6. tisíciletí př.n.l. Ve starověké Mezopotámii původně produkovali víno z datlí či sezamových semínek, teprve později bylo vynalezeno víno z hroznů, které bylo nejen oblíbeným nápojem, ale také obětinou. I my tak můžeme víno zařadit do své praxe s vědomím, že navazujeme na tradice sahající do dob prvních civilizací.

Prvními patronkami vína byly ženské bohyně, mezi nimi např. sumerská Gestin. V Egyptě byl s vínem spojený bůh Osiris, jehož jedním z titulů bylo Pán vína. Oči jeho syna, boha Hora, měly symbolizovat červené (pravé) a bílé (levé) víno. Při práci s vínem byla v Egyptě v období 2. tisíciletí př.n.l. vzývána hadí bohyně Renenutet. Patrně nejznámějším bohem vína a nezřízeného veselí je ale řecký Dionýsos.

Na rozdíl od piva, které bylo nápojem všech, bylo víno v Egyptě vyhrazeno pouze vyšším vrstvám a jako obětina. Běžný lidu bylo povoleno až okolo roku 1000 př.n.l. Status “lepšího” nápoje si víno udrželo až do dnešních dní. Naopak pivo je dodnes považováno za pití spíše lidové. Ve starověkém Řecku bylo víno oblíbenou obětinou i nápojem. Stejně jako později Římané, Řekové pili víno zředěné vodou, aby se vyhnuli opilosti. Římané své víno vylepšovali macerováním bylin a květů (růže, fialky, pelyněk) a pro dodání dalších tónů chuti kádě, kde se víno uchovávalo, vykuřovali rozmarýnem, myrtou nebo vavřínem.

V magické praxi je červené víno spojováno s energií slunce, zatímco bílé s energií měsíce. Uklidňuje tělo a nemělo by škodit nikomu, kdo se těší dobrému zdraví. Obzvlášť vhodné je pro oslavy a také pro magii zaměřenou na štěstí a radost. Drahá vína uplatníte v prosperitní magii a červené víno či šampaňské je skvělé pro milostnou magii. Hrozny jsou spojené s blahobytem a plodností.

Před magickou praxí se ale alkoholu vyhýbejte, protože otupuje reflexy i mysl. Z vína si můžete udělat základní nápoj, který budete míchat a ochucovat podle sezóny. Můžete zkusit májové víno (Beltain), jahodové víno (Litha), o kterých jsme psali v Čarojarním kurzu, nebo Čarozimní svařené víno.

Zařazujete víno do své magické praxe? Podělte se s námi do komentářů! 📷⬇️

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Související

Baba JagaBaba Jaga

Dnes se v našem pravidelném seriálu o božstvech trochu odkloníme od tématu, ale jen proto, abychom se podívali na jednu zajímavou bytost, která je blízká všem bosorkám, a to samotnou